Так сталося, що ви маєте дитину, яка дуже погано бачить, або має тяжке порушення зору – вроджене або набуте. Не зважаючи на це, вона має рости і розвиватися так, як будь-яка дитина. Пам’ятайте, що здоров’я і розвиток вашої дитини залежить лише від вас, від вашої любові і терпіння, віри у можливості дитини. Для цього важливо знати, як можна і потрібно правильно допомогти, чого навчити. Ми ж прагнемо допомогти вам у цьому.

Що є першою ознакою хвороби очей? Часто першою ознакою появи хвороби очей або її загострення є погіршення гостроти зору, яка в нормі дорівнює 1,0 (одиниці). За ступенем зниження гостроти зору розрізняють дітей сліпих і слабозорих.

Сліпота. До сліпих відносять абсолютно (тотально) сліпих дітей, у яких фіксують повну відсутність зору (рівна 0), та дітей із залишковим зором, у яких гострота зору становить 0,04 і нижче на оці, яке краще бачить в окулярах.

Слабозорість. До слабозорих відносять дітей, які мають центральну гостроту зору від 0,05 до 0,4.

Як вивчається стан зору у дитини? Стан зору дитини визначає лікар-окуліст під час обстеження. Перевірку гостроти зору здійснюють за допомогою таблиці з літерами, малюнками або іншими знаками. Залежно від того, який рядок бачить дитина, не напружуючи очей, визначається гострота її зору.

Як перевірити зір дитини в домашніх умовах? З’ясувати стан зору малюка можна і в домашніх умовах. Для цього необхідно, щоб він був у доброму настрої, не плакав, а в приміщенні не було сліпучих джерел світла.

У віці до 4 місяців ви можете перевірити, чи фокусує дитина погляд на предметі, чи стежить за переміщенням предметів. Візьміть яскраву велику іграшку і подивіться, чи зосереджує вона увагу на ній, чи стежить поглядом за нею, коли ви переносите її вправо – вліво, вгору – вниз, по колу в обох напрямках; чи є реакція звуження зіниць, коли ви наближуєте іграшку на відстань 15-20 см і розширення зіниць під час віддалення іграшки на відстань 60-80 см.

З 6 місяців спробуйте з’ясувати, чи бачить ваш малюк дрібні предмети. Для цього посадіть дитину до себе на коліна перед столом, на якому розсипте крихти хліба. Важливо, щоб білі крихти були розсипані на темній скатертині, а крихти чорного хліба – на білій. Якщо дитина не тягнеться до них, не звертає уваги на дрібні предмети і деталі іграшок, це може бути одним з показників неблагополуччя в зоровій сфері.

Як попередити виникнення проблем із зором? А якщо вони з’явилися, як допомогти дитині? Віковий період від народження дитини до 6 місяців є критичним у формуванні зорової системи. Саме на етапі потужного розвитку зорової системи обмеження зорового досвіду стає небезпечним, бо це призводить не тільки до зниження рівня зорових функцій, а й до затримки психомоторного розвитку дитини.

Батькам обов’язково необхідно показати дитину лікареві-окулісту, коли:

• спостерігається незвична чуттєвість до сонячного світла. Зазвичай, людина кліпає або мружиться впродовж кількох хвилин, коли дивиться на яскраве світло. Але якщо дитина постійно, поки знаходиться на вулиці, кліпає очима і мружить очі, то це може свідчити, що її очка потребують лікування;

• затуманені або помутнілі зіниці можуть означати, що крізь кришталик погано проходить світло. Помутніння кришталика називається катарактою. Хоча вважається, що на катаракту хворіють старші люди, однак, іноді діти народжуються з цим захворюванням. Часто це захворювання потребує хірургічного втручання;

• очка у дитини постійно знаходяться в русі та злегка посмикуються. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб він встановив причину такого стану у дитини і вчасно надав допомогу;

• обидва ока дитини не фокусуються на одному об’єкті, а це ускладнює об’єднання зображень, що сприймаються кожним оком, в одне. В цьому випадку око, яке передає нечітке зображення, поступово слабшає і може зовсім перестати бачити. В одних випадках допомагає хірургічне втручання, в інших – накладання пов’язки на сильніше око (при амбліопії), що спонукає активніше працювати слабше око.

Після того як дитині виповниться рік, знову перевірте стан її зору. Деякі недоліки зору вдається виправити за допомогою окулярів. Більшість маленьких дітей залюбки носить окуляри, якщо в них дійсно краще бачать.

Пам’ятайте! Дитина, яка неспроможна повноцінно користуватися ушкодженим зором, прагне вашої любові, вашої мудрої допомоги, щоб самій стати особистістю, незалежною (наскільки це можливо) від вас та інших людей. Повага у сім’ї до дитини, її найменших успіхів – фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.

Згідно із законодавством нашої держави батьки мають право обирати заклад освіти для своєї дитини. Ви також маєте право продовжити відпуску по догляду за дитиною до 6 років. Однак, перевагою дошкільного навчання дитини у спеціальному дошкільному закладі є, зокрема, апаратне лікування зору, корекційні заняття тифлопедагога, спілкування з однолітками, під час якого дитина отримає важливі навички соціалізації. В Україні функціонує розгалужена система дошкільних навчальних закладів для дітей з різними порушеннями зору. Зокрема, спеціалізовані дошкільні заклади і групи для цієї категорії дітей при масових дошкільних закладах, навчально-реабілітаційні центри. Всі ці заклади працюють за спеціальними загальноосвітніми та корекційними програмами, розробленими з урахуванням зорового діагнозу, віку дітей та особливостей їхнього психофізичного розвитку. Окрім загальноосвітнього розвитку і навчання, яке здійснює в спеціалізованому дошкільному закладі вихователь, вкрай необхідну корекційну роботу проводить вчитель-тифлопедагог: з розвитку у дітей зорового сприймання, пізнавальної діяльності, просторового та соціальнопобутового орієнтування, формування компенсаторних способів пізнавальної, предметно-практичної, ігрової діяльності.

Батькам дошкільників з порушеннями зору особливо важливо знати, що в спеціалізованих дошкільних навчальних закладах їхня дитина щоденно отримуватиме саме ту офтальмологічну допомогу, якої вона потребує згідно із своїм зоровим діагнозом. До штату спеціалізованого дошкільного закладу обов’язково входить лікар-окуліст та медсестра-ортоптистка, які здійснюють лікувально-відновлювальну роботу. Функціонують спеціальні кабінети, в яких діти отримують необхідну офтальмологічну допомогу, – лікування, підтримку і відновлення порушень зору на спеціальній апаратурі.

Кiлькiсть переглядiв: 1930

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.